PROJEKT EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ ,,ŁÓDZKIE ORLĘTA, SPADKOBIERCY NIEPODLEGŁOŚCI” W DRUGIM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

We wrześniu 2019 roku rozpoczęliśmy realizację całorocznego projektu edukacji patriotycznej ,,Łódzkie orlęta, spadkobiercy niepodległości” przygotowanego przez WODN w Łodzi. Właśnie mija półmetek jego realizacji przez uczniów i koordynatorów z naszej szkoły. Uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach, wycieczkach, rajdach pieszych oraz lekcjach pamięci. Odbyły się także zajęcia strzeleckie dla uczniów, patriotyczno-obronne i podróż wojskowo-historyczna po regionie łódzkim. W drugim półroczu czekają nas również wycieczki historyczne, zajęcia lekcyjne oraz warsztaty a także wykonanie pracy finałowej. W projekcie uczestniczy 15 szkół z Łodzi. Jego realizację zakończymy w czerwcu przedstawieniem naszych działań na forum oraz wykonaniem konkursowej prezentacji multimedialnej przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek historii i wos oraz biblioteki szkolnej. Koordynatorzy projektu uczestniczą co miesiąc w spotkaniach i szkoleniach dla nauczycieli w WODN przy ul. Wólczańskiej 202. Zapraszamy chętnych uczniów do pracy w projekcie od stycznia do czerwca 2020 r. i dziękujemy tym wszystkim, którzy wzięli udział w przedsięwzięciach od września do grudnia ubiegłego roku. Wszelkie pytania i sugestie prosimy kierować do nauczycieli koordynujących.

LEKCJE HISTORII O OBOZIE DLA DZIECI POLSKICH PRZY UL. PRZEMYSŁOWEJ Z UDZIAŁEM NACZELNIKA BIURA EDUKACJI PUBLICZNEJ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W ŁODZI

Uczniowie klasy 5b oraz młodzież uczęszczająca na zajęcia koła historycznego uczestniczyła w ciekawych zajęciach dotyczących obozu dla dzieci polskich znajdującym się przy ul. Przemysłowej w Łodzi w czasie II wojny światowej. Obie lekcje poprowadził nasz gość Pan Artur Ossowski – naczelnik BEP IPN w Łodzi. Uczniowie pracowali z mapą interaktywną byłego obozu, poznali jego historię oraz tragedię przebywających tam polskich dzieci. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom pomimo trudnej i bolesnej tematyki. Jako mieszkańcy Bałut dowiedzieli się więcej o przeszłości swojej okolicy, pogłębili wiedzę historyczną dotyczącą naszego miasta. Z pewnością były to również lekcje empatii i wrażliwości skierowane do młodych. Nie są to ostatnie zajęcia poświęcone zagadnieniom Łodzi i regionu. Następne spotkanie dotyczyć będzie tematyki wyzwolenia Łodzi spod okupacji hitlerowskiej.

SUKCESY WIKTORII I PATRYKA W KONKURSACH HISTORYCZNYCH: OGÓLNOPOLSKIM I KURATORYJNYM.

Z przyjemnością informujemy, że Wiktoria Sygnet, uczennica klasy 7a uzyskała dyplom wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie historycznym ,,Multitest z Historii”. Zdobyła 13 miejsce (miejsca od 11-15 uzyskiwały dyplomy wyróżnienia). W konkursie brało udział aż 251 uczniów klas siódmych z całej Polski. Gratulujemy Wiktorii, ale również Patrykowi Twardowskiemu uczniowi klasy 8a, który zakwalifikował się do kolejnego, wojewódzkiego etapu konkursu kuratoryjnego.