ZAJĘCIA HISTORII Z PRACOWNIKIEM MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH DLA UCZNIÓW KLASY 8 A I UCZNIÓW KOŁA HISTORYCZNEGO

W dniu 28.01 w klasie 8 a odbyła się lekcja historii dotycząca drugiej wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci i kaźni w Łodzi i regionie łódzkim. Mieszkańcy naszego miasta byli bardzo boleśnie doświadczeni podczas okupacji. Prowadzący zajęcia pan dr Grzegorz Wróbel zwrócił szczególną uwagę na obozy przesiedleńcze, rasowe oraz dla dzieci znajdujące się na terenie Łodzi i w okolicach naszego miasta. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła historycznego poznali szczegóły związane z wybuchem drugiej wojny światowej, historię Łodzi podczas okupacji oraz dowiedzieli się jakie były losy ludności Łodzi w czasie wojny i po jej zakończeniu. Nasz gość prowadząc obie lekcje zwrócił uwagę na kwestie: wyzwolenia Łodzi a także rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau w związku z niedawnymi obchodami obu wydarzeń. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do udziału w wielu ciekawych zajęciach, które prowadzi Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul.Gdańskiej 13.

LEKCJA PAMIĘCI ORAZ WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU PATRIOTYCZNEGO ,,ŁÓDZKIE ORLĘTA, SPADKOBIERCY NIEPODLEGŁOŚCI”

W dniu 30.01 uczniowie zaangażowani w realizację projektu edukacji historycznej i patriotycznej uczestniczyli w lekcji pamięci przy Pomniku Ofiar Komunizmu w Łodzi. Wysłuchali przesłania ideowego Pomnika Ofiar Komunizmu, które wygłosił syn legionisty polskiego zamordowanego w Katyniu , skarbnik Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu pan Adam Przepałkowski. Uczniowie uczcili poległych chwilą ciszy oraz oddali hołd Polakom zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD i UB. Zapalili Znicze Pamięci. Następnie wysłuchali wspomnień i relacji więźnia okresu stalinowskiego pana Henryka Obiedzińskiego oraz pani Krystyny Wiatr, córki Mieczysława Zajdlera- byłego legionisty polskiego, uwięzionego za wspieranie II Konspiracji w Łodzi. Spotkanie odbyło się w XII  LO w Łodzi w którym zwiedzili również Salę Pamięci Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego. Później uczniowie udali się na krótką wycieczkę na ul.Pomorską 91 gdzie znajdowała się konspiracyjna wytwórnia materiałów wybuchowych oraz ul.Sterlinga 16/18 gdzie znajdowało się więzienie w latach 1939-1956. W miejscach wyżej wymienionych dzieci zapaliły Znicze Pamięci.

Z wizytą w Przedszkolu nr 81


W ramach współpracy z przedszkolami w dniach 8 i 10 stycznia 2020 uczniowie klasy IIIa i IIIb wybrali się do przedszkolaków z PP nr 81. Dzieci obejrzały przedstawienie bożonarodzeniowe w wykonaniu trzecioklasistów. Wszyscy podziwiali występ młodych aktorów. Uczniowie wraz z przedszkolakami śpiewali kolędy.
W podziękowaniu zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie teatralne “Zimowe opowieści” w wykonaniu teatru “Widziminie”. Na zakończenie wspólnego spotkania wzięliśmy udział w 28 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie IIIa i IIIb z wychowawcami. Zobacz zdjęcia.

PROJEKT EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ ,,ŁÓDZKIE ORLĘTA, SPADKOBIERCY NIEPODLEGŁOŚCI” W DRUGIM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

We wrześniu 2019 roku rozpoczęliśmy realizację całorocznego projektu edukacji patriotycznej ,,Łódzkie orlęta, spadkobiercy niepodległości” przygotowanego przez WODN w Łodzi. Właśnie mija półmetek jego realizacji przez uczniów i koordynatorów z naszej szkoły. Uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach, wycieczkach, rajdach pieszych oraz lekcjach pamięci. Odbyły się także zajęcia strzeleckie dla uczniów, patriotyczno-obronne i podróż wojskowo-historyczna po regionie łódzkim. W drugim półroczu czekają nas również wycieczki historyczne, zajęcia lekcyjne oraz warsztaty a także wykonanie pracy finałowej. W projekcie uczestniczy 15 szkół z Łodzi. Jego realizację zakończymy w czerwcu przedstawieniem naszych działań na forum oraz wykonaniem konkursowej prezentacji multimedialnej przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek historii i wos oraz biblioteki szkolnej. Koordynatorzy projektu uczestniczą co miesiąc w spotkaniach i szkoleniach dla nauczycieli w WODN przy ul. Wólczańskiej 202. Zapraszamy chętnych uczniów do pracy w projekcie od stycznia do czerwca 2020 r. i dziękujemy tym wszystkim, którzy wzięli udział w przedsięwzięciach od września do grudnia ubiegłego roku. Wszelkie pytania i sugestie prosimy kierować do nauczycieli koordynujących.

LEKCJE HISTORII O OBOZIE DLA DZIECI POLSKICH PRZY UL. PRZEMYSŁOWEJ Z UDZIAŁEM NACZELNIKA BIURA EDUKACJI PUBLICZNEJ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W ŁODZI

Uczniowie klasy 5b oraz młodzież uczęszczająca na zajęcia koła historycznego uczestniczyła w ciekawych zajęciach dotyczących obozu dla dzieci polskich znajdującym się przy ul. Przemysłowej w Łodzi w czasie II wojny światowej. Obie lekcje poprowadził nasz gość Pan Artur Ossowski – naczelnik BEP IPN w Łodzi. Uczniowie pracowali z mapą interaktywną byłego obozu, poznali jego historię oraz tragedię przebywających tam polskich dzieci. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom pomimo trudnej i bolesnej tematyki. Jako mieszkańcy Bałut dowiedzieli się więcej o przeszłości swojej okolicy, pogłębili wiedzę historyczną dotyczącą naszego miasta. Z pewnością były to również lekcje empatii i wrażliwości skierowane do młodych. Nie są to ostatnie zajęcia poświęcone zagadnieniom Łodzi i regionu. Następne spotkanie dotyczyć będzie tematyki wyzwolenia Łodzi spod okupacji hitlerowskiej.

SUKCESY WIKTORII I PATRYKA W KONKURSACH HISTORYCZNYCH: OGÓLNOPOLSKIM I KURATORYJNYM.

Z przyjemnością informujemy, że Wiktoria Sygnet, uczennica klasy 7a uzyskała dyplom wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie historycznym ,,Multitest z Historii”. Zdobyła 13 miejsce (miejsca od 11-15 uzyskiwały dyplomy wyróżnienia). W konkursie brało udział aż 251 uczniów klas siódmych z całej Polski. Gratulujemy Wiktorii, ale również Patrykowi Twardowskiemu uczniowi klasy 8a, który zakwalifikował się do kolejnego, wojewódzkiego etapu konkursu kuratoryjnego.