LEKCJA PAMIĘCI- AKCJA MEN “SZKOŁA PAMIĘTA” ORAZ PROJEKT PATRIOTYCZNY “ŁÓDZKIE ORLĘTA, SPADKOBIERCY NIEPODLEGŁOŚCI”

W dniu 29.10 młodzież reprezentująca koło historyczne oraz inni uczniowie wzięli udział w lekcji pamięci na cmentarzu “Doły”.
Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji MEN “Szkoła pamięta” oraz zrealizowaliśmy jeden z punktów programu “Łódzkie orlęta, spadkobiercy niepodległości”, w którym nasza szkoła uczestniczy. Celem lekcji było upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń związanych z regionalną historią oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o postaciach i wydarzeniach związanych z historią regionu i lokalnej społeczności.

Sprawne ciało – sprawna głowa

Mając na uwadze powiedzenie, że sprawne ciało, to sprawna głowa, w październiku Samorząd Uczniowski oraz jego opiekunowie p. D. Czarnecka i p. A. Pańczyk włączyli się do szkolnego programu matematycznego organizując rozgrywki sportowo – matematyczne dla klas I-III. 

Uczniowie rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych, dlatego zadania sportowo – matematyczne były dostosowane do umiejętności i sprawności dzieci.

Zarówno zawodnicy, jak i kibice świetnie się bawili, a współzawodnictwo między klasami przebiegało w duchu fair-play. Uczniowie stwierdzili, że matematyka jest fajna i prosta, a połączenie sportu, zabawy i nauki to  świetny pomysł. Zobacz zdjęcia

Każda klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy. Wyniki rywalizacji:

I miejsca: klasa Ia, IIb, IIIb
II miejsca: klasa Ib, IIa, IIIa

“Tysiąc powodów, by czytać”

Nasza szkoła bierze udział w konkursie Empiku “Tysiąc powodów, by czytać”. Polega on na  głosowaniu w aplikacji mobilnej na pracę konku​rsową uczniów naszej szkoły (Nikoli Dreczko 7a, Oliwii Woźniak 7a,  Konrada Kornackiego 6c, Agaty Stanik 6c i Kacpra Zaparta 6c). Zwycięży 10 szkół, które zdobędą największą liczbę głosów. Nagroda dla zwycięzców – 1000 książek dla biblioteki szkolnej (wybranych przez uczniów).

Szczegóły na:
https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj.

Wystawa Książek Zakazanych

   W tym tygodniu października (21.10 – 25.10) w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa książek zakazanych.  Czytelnicy mogli poznać niektóre tytuły i zaznajomić się z informacjami – kiedy, gdzie i dlaczego były one zakazane. Wśród nich znajdowały się – “Alicja w Krainie Czarów”, “Charlie i fabryka czekolady”, a nawet… “Czerwony Kapturek”. 

   Wystawa miała na celu skłonić do refleksji nad cenzurą, tym bardziej, że część tych książek jest dziś lekturami szkolnymi!

Budżet Obywatelski – WYGRALIŚMY !!!

Szanowni Państwo, Rodzice Uczniów,
Drodzy Uczniowie,

Dyrekcja Szkoły i nauczyciele składają Państwu – Rodzicom i Wam, Drodzy Uczniowie, a także wszystkim zaangażowanym Babciom, Dziadkom, członkom Waszych rodzin, znajomym serdeczne podziękowania za udział w głosowaniu w Łódzkim Budżecie Obywatelskim.

Z przyjemnością odebraliśmy wiadomość, że projekty naszej szkoły spotkały się z Państwa akceptacją i zdecydowali się Państwo oddać swój głos na projekty, które wzmocnią naszą szkołę i sprawią, że zdobywanie wiedzy przez Was, Uczniowie będzie odbywać się w jeszcze bardziej przyjaznych i nowoczesnych warunkach.

Dziękujemy za docenienie wszystkich naszych projektów.

Dzięki Państwa głosom i Waszemu zaangażowaniu – Drodzy Uczniowie, w następnym roku realizowane w naszej szkole będą następujące projekty:

1. E-BIBLIOTEKA W SP 58

2. MODERNIZACJA PRACOWNI KOMPUTEROWEJ W SP 58

3. TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU SP 58

Serdecznie DZIĘKUJEMY całej społeczności szkolnej.

Z poważaniem,
Dyrekcja, nauczyciele SP58

„Szkoła pamięta”

Warszawa, 18 października 2019 roku

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się
w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Dlatego też zachęcam Państwa do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” i zorganizowanie w swoich przedszkolach, szkołach, placówkach działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Chciałbym, aby kulminacja tych aktywności przypadła na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada. Mam nadzieję, że zainicjowana w tym roku akcja, będzie kontynuowana w kolejnych latach.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.:

  • uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;   
  • odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
  • zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
  • odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
  • wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
  • zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami; 
  • zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie; 
  • zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie zapoznam się z innymi inicjatywami realizowanymi przez Państwa przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zachęcam do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych.  

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w SIO (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 24 października br. do godziny 15:00.

Przedszkola, szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii. 

Łączę wyrazy szacunku i serdecznie pozdrawiam

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

„Zostań Super Zakrętakiem”

Uczestniczymy w projekcie „Zostań Super Zakrętakiem”.  Akcja polega na zbieraniu plastikowych zakrętek, a tym samym wspieraniu podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.
Uczniowie, Wasze zaangażowanie jest bardzo duże. Dzięki Wam zebraliśmy już wiele kilogramów korków. Czekamy na kolejne (sala nr 50).
Pamiętajcie! Przynosząc zakrętki spełniacie marzenia dzieci, ale jednocześnie pomagacie środowisku! Aleksandra Pańczyk

Moda na przestrzeni wieków

Dzień Komisji Edukacji Narodowej uczciliśmy pokazem mody. Modelami byli oczywiście uczniowie, a motywem przewodnim moda na przestrzeni wieków. Podziwialiśmy strój uczniowski Egipcjanina, Rzymianina, Jezuity, Szlachcianki, Pensjonarki, Ucznia z lat 70-tych oraz Uczniów Współczesnych.

Uroczystość podsumowali wicedyrektor i dyrektor szkoły przekazując wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia z okazji święta oświaty. Zobacz zdjęcia.

Zuzanna Mokarska
Anna Stelmasiak
Anna Rzepkowska