Mali ornitolodzy

Uczniowie klasy 2a w ramach zajęć przyrodniczych obserwowali ptaki występujące w najbliższej okolicy. Efekty swojej pracy uwiecznili na zdjęciach. Zadanie bardzo im się podobało. Oto efekt ich pracy.

Zdjęcia ptaków sfotografowanych przez uczniów

Majowe święta – Pamiętamy

W maju będziemy obchodzić kilka ważnych świąt. Cieszymy się z nich również dlatego, że traktujemy je jako okazję do wypoczynku.

1 MAJA-ŚWIĘTO PRACY

Ustanowione w 1889 roku. Jego geneza związana jest z domaganiem się   8-godzinnego dnia pracy i godziwe warunki płacy o co walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników w tym emigranci z Polski mieszkający w USA.

2 MAJA-ŚWIĘTO FLAGI RP

Wprowadzono je w 2004 roku. Jest to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Wywieszamy flagę narodową, przypinamy kokardy narodowe, popularne staje się nietypowe czczenie tego święta np.w 2009 r. w Bytomiu 500 osób utworzyło flagę z uniesionych białych i czerwonych parasolek.

3 MAJA -ŚWIĘTO NARODOWE I KOŚCIELNE

Obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. W tym roku przypada 230.rocznica powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Choć to jedno z najważniejszych świąt państwowych wydarzenie upamiętnia tylko kilka pomników np. w Lublinie na pl. Litewskim.

Jednocześnie jest to Święto NMP Królowej Polski w rocznicę ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej.

9 MAJA-DZIEŃ EUROPY

Nazywany jest także Dniem Unii Europejskiej do której Polska należy od 1 maja 2004 r. Ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu Roberta Schumana w dniu 9 maja 1950 r.

Nasze dzieci postanowiły również uczcić i upamiętnić te święta podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie: słuchając prelekcji okolicznościowych, wykonując ciekawe prezentacje multimedialne i inne prace, biorąc udział w quizach historycznych, zajęciach koła historycznego, przesyłając zdjęcia świadczące o tym, że pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych lub państwowych i narodowych. Uczniowie klasy 6b w szczególny, piękny i patriotyczny sposób postanowili zaakcentować przypadające w maju święta.

Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!

Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych już po raz dwudziesty!

 22 kwietnia 2021 r. odbyła się uroczysta gala finałowa podsumowująca tegoroczną Jubileuszową XX edycję Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych  „Pokochaj czytanie”. Tym razem wydarzenie przebiegało pod hasłem Jestem Łódź. W tym roku, ze względu na pandemię, gala odbyła się
w formie online. Dzięki temu wszyscy mogliśmy podziwiać nagrodzone prace. Miło jest nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Michał Gałązka z klasy pani Lidii Guli otrzymał wyróżnienie w kategorii „Legendy znad Łódki”.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w tym szczególnym konkursie, który skupia społeczność uczniowską oraz nauczycielską wokół książek
 i bibliotek szkolnych.

XX Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych
Praca dzieci

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szanowni Państwo,

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie

Trwa najstarsze, największe i najważniejsze badanie statystyczne prowadzone w Polsce już od 100 lat – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Z wyników spisu korzystamy wszyscy, są podstawą do podejmowania kluczowych decyzji zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym i lokalnym.

Zapewne korzystacie z danych statystycznych i macie świadomość, jak bardzo istotny jest dostęp do rzetelnych, wiarygodnych i obiektywnych danych. Spis powszechny dostarcza właśnie takich informacji na temat mieszkańców Polski, ile mają lat, czym się zajmują, jakie mają wykształcenie, czy są zdrowi, gdzie mieszkają? Czy potraficie sobie Państwo wyobrazić co by było gdyby nie było spisu ?

Jako Nauczyciele i Wychowawcy młodzieży wkładacie ogromny trud w przygotowanie kolejnych pokoleń Polaków zaangażowanych w życie społeczne i świadomych istoty spisów powszechnych, dajcie Państwo przykład właściwej postawy obywatelskiej i #spiszcie się jak na kadrę pedagogiczną przystało!

Uczniowie, bądźcie ambasadorami dobrych działań, pożytecznych dla społeczeństwa i kraju, propagujcie spis wśród członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych. #spiszcie się jak na odpowiedzialną młodzież przystało!

Zachęcamy wszystkich Państwa do udziału w NSP 2021 przy wykorzystaniu najwygodniejszej formy – samospisu online na stronie spis.gov.pl. To tylko kilka minut, a korzyści bezcenne. Dodatkowo każdy, kto spisze się przez Internet, ma szansę wzięcia udziału w Loterii Spisowej. Do wylosowania cenne nagrody, w tym samochód.

Jak to zrobić?

Krok 1.  Wejdź na stronę spis.gov.pl i spisz się w dogodnej dla siebie chwili

Krok 2.  Pobierz i zachowaj unikatowy 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii

Krok 3.  Zarejestruj go na stronie loteria.spis.gov.pl w terminie od 22 kwietnia 2021 r. do 7 lipca 2021 r.

Terminy losowań i szczegóły loterii znajdziesz w regulaminie. Najbliższe losowanie już 7 maja!

Im wcześniej spiszesz się przez Internet i zgłosisz do loterii, tym masz więcej szans na wygraną – będziesz uczestniczyć w większej liczbie losowań!

Lekcje okolicznościowe z okazji 1055 Rocznicy Chrztu Polski

W dniach 14 i 15 kwietnia w klasach 4-8 odbyły się lekcje okolicznościowe poświęcone rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę.

Uczniowie dodatkowo obejrzeli ciekawe materiały filmowe dotyczące początków państwa polskiego i przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I.

Szczególnie podobały się dzieciom opowieści samego Mieszka …okazały się najciekawsze.

Za symboliczną datę przyjęcia Chrztu  Polski uznajemy   Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Od tego wydarzenia minęło w tym roku 1055 lat.

Zakończenie II modułu projektu czytelniczego

Miło nam  przekazać wiadomość , że nasi wspaniali uczniowie klas II a, III a , III b oraz panie Izabela Pańczyk, Emilia Janusik , Mirosława Bariasz oraz Aleksandra Pańczyk zakończyły II moduł projektu czytelniczego.

Wszystkie klasy otrzymały potwierdzenie realizacji modułu :” Mała chmurka w krainie drzew”.  Przed nami kolejne, ciekawe zadania z III modułu.

                              Dla wszystkich wielkie brawa !