Majowe święta – Pamiętamy

W maju będziemy obchodzić kilka ważnych świąt. Cieszymy się z nich również dlatego, że traktujemy je jako okazję do wypoczynku.

1 MAJA-ŚWIĘTO PRACY

Ustanowione w 1889 roku. Jego geneza związana jest z domaganiem się   8-godzinnego dnia pracy i godziwe warunki płacy o co walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników w tym emigranci z Polski mieszkający w USA.

2 MAJA-ŚWIĘTO FLAGI RP

Wprowadzono je w 2004 roku. Jest to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Wywieszamy flagę narodową, przypinamy kokardy narodowe, popularne staje się nietypowe czczenie tego święta np.w 2009 r. w Bytomiu 500 osób utworzyło flagę z uniesionych białych i czerwonych parasolek.

3 MAJA -ŚWIĘTO NARODOWE I KOŚCIELNE

Obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. W tym roku przypada 230.rocznica powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Choć to jedno z najważniejszych świąt państwowych wydarzenie upamiętnia tylko kilka pomników np. w Lublinie na pl. Litewskim.

Jednocześnie jest to Święto NMP Królowej Polski w rocznicę ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej.

9 MAJA-DZIEŃ EUROPY

Nazywany jest także Dniem Unii Europejskiej do której Polska należy od 1 maja 2004 r. Ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu Roberta Schumana w dniu 9 maja 1950 r.

Nasze dzieci postanowiły również uczcić i upamiętnić te święta podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie: słuchając prelekcji okolicznościowych, wykonując ciekawe prezentacje multimedialne i inne prace, biorąc udział w quizach historycznych, zajęciach koła historycznego, przesyłając zdjęcia świadczące o tym, że pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych lub państwowych i narodowych. Uczniowie klasy 6b w szczególny, piękny i patriotyczny sposób postanowili zaakcentować przypadające w maju święta.

Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!
Uczniowie klasy 6b we własnych domach postanowili uczcić majowe święta i zaakcentować, że są dla nich ważne!