List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2021/2022

Warszawa, 22 czerwca 2022 r. 

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,

rok szkolny 2021/2022 był czasem wielu ważnych i potrzebnych zmian w polskiej edukacji. Realizowaliśmy przedsięwzięcia ukierunkowane na wspieranie wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, budowanie kompetencji przyszłości oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, który powinien odpowiadać na wyzwania XXI wieku.

Zainicjowaliśmy program „Laboratoria Przyszłości”. Na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego, w tym drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań, przeznaczyliśmy rekordową sumę 1 mld zł. Wszystko po to, aby młodzi ludzie w każdej szkole mogli prowadzić ciekawe eksperymenty, uczyć się pracy w grupie, rozwijać własne talenty, a także zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

Już w pierwszych tygodniach roku szkolnego 2021/2022 uczniowie i nauczyciele wyjechali na wycieczki szkolne dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. Młodzi ludzie odwiedzali miejsca związane z naszą historią i kulturą oraz największymi osiągnięciami nauki. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkolnych, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu wsparcia finansowego i rozwoju programu. Uruchomiliśmy projekt „Poznaj Polskę na sportowo”, którego celem jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenie uczniów do uprawiania sportu.

Chcemy, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób, poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. Służą temu także Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które powstają w całej Polsce. Dzięki tym małym centrom nauki uczniowie z mniejszych miast i miejscowości mogą rozwijać swoją kreatywność, poznawać osiągnięcia nauki oraz zjawiska otaczającego nas świata blisko swojej szkoły i miejsca zamieszkania.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kształcenia na odległość, w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy programy wsparcia uczniów po okresie pandemii, takie jak „WF z AWF” czy „Dobrze widzieć”. Przedsięwzięcia były związane zarówno ze zdrowiem oraz kondycją fizyczną dzieci i młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. Od marca w szkołach realizowane są zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Cieszę się również, że udało się wprowadzić przepisy, które pozwalają na zwiększenie liczby specjalistów oraz wsparcia finansowego na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Ostatnie miesiące obecnego roku szkolnego były pod wieloma względami szczególne. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że do polskich szkół trafiły tysiące dzieci zza naszej wschodniej granicy. Wprowadziliśmy elastyczne przepisy, które umożliwiły włączanie ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji. Ich adaptacja w nowym środowisku nie byłaby jednak możliwa bez ogromnej empatii, wrażliwości i ofiarności całych społeczności szkolnych. Młodzi ludzie, a także ich nauczyciele zdali egzamin z otwartości i serdeczności. Swoim ukraińskim kolegom i koleżankom okazali wsparcie w momencie, w którym najbardziej tego potrzebowali. Z całego serca za to dziękuję!

W przededniu wakacji życzę uczniom, nauczycielom i rodzicom dobrego odpoczynku. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi będzie to czas pełen przygód, odkrywania nowych miejsc i realizowania pasji. Gratuluję sukcesów edukacyjnych i wychowawczych. Jestem przekonany, że z dumą odbierzecie szkolne świadectwa. Słowa uznania kieruję do nauczycieli i wychowawców, dziękując za przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw młodych ludzi. Życzę Państwu, aby czas letniego odpoczynku pozwolił na wytchnienie od codziennych obowiązków.

Serdecznie pozdrawiam także społeczność szkół polonijnych na całym świecie. Dziękuję nie tylko za trud nauczania języka polskiego, ale także za promowanie polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego poza granicami naszego kraju.

Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!

Z wyrazami szacunku

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

KODO Łódzkie 2022


Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości im. Prof. Jerzego Dietla 
oraz
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty 

KODO Łódzkie 2022
W programie:
– podstawy programowania
– podstawy grafiki komputerowej
– tworzenie stron internetowych
– tworzenie gier i aplikacji mobilnych. 
Zajęcia w grupach do 10 osób, każdy warsztat obejmuje 5 dni zajęć.

Terminy spotkań:
Grupa 1: 4-8 lipca 2022 r.
Grupa 2: 11-15 lipca 2022 r.
Grupa 3: 18-22 lipca 2022 r.
Grupa 4: 25-29 lipca 2022 r.

Zajęcia prowadzą:
dydaktycy z doświadczeniem w edukacji dzieci i młodzieży w zakresie technik komputerowych i informatyki, autorzy treści do ePodręcznika z informatyki na wszystkich poziomach edukacyjnych, pracownicy Ośrodka Nowoczesnych Technologii w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Trenerzy posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie programowania, budowy stron internetowych, tworzenia grafiki, aplikacji mobilnych oraz gier.

 Warsztaty odbędą się w Łodzi, w siedzibie Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego przy ul. Kopcińskiego 29. 

Szczegóły, program, rejestracja: https://elodzkie.pl/wydarzenia/kodo-lodzkie-2022

Wycieczka do Wrocławia

W piękny, słoneczny piątek klasy drugie pojechały do Wrocławia na całodniową wycieczkę. Zwiedzanie zaczęło się od Ogrodu Japońskiego, gdzie spacerując alejkami można było poznać fragment japońskiej kultury. Następna była wizyta w Afrykarium. Rekiny, żółwie, płaszczki, hipopotamy i inne okazy zwierząt cieszyły oczy i wzbudzały wielkie zainteresowanie. Na koniec można było podziwiać wrocławską starówkę i liczyć krasnoludki- rekordzista znalazł ich ponad 20! 

Przygoda z Tatą

Już 19 czerwca w Łodzi odbędzie się gra miejska pod nazwą Przygoda z Tatą. Rodzinne wydarzenie wystartuje o godzinie 10:00, a start i meta znajdować się będą w Parku Poniatowskiego.

Dzięki zabawie tegoroczny Dzień Ojca będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich rodzin z dziećmi, które wezmą w niej udział. Na uczestników czekają zagadki, konkurencje umysłowe i sprawnościowe, nowe aktywności i niespodzianki to wszystko podczas kilku godzin bezpłatnej imprezy.

Do wspólnej zabawy zapraszamy drużyny składające się z ojców oraz dzieci w każdym wieku. Do teamu mogą dołączyć również mamy. Nie ma ograniczeń w liczebności rodzinnej drużyny. Wszyscy, którzy wezmą udział w imprezie, mogą liczyć na wiele atrakcji, przygód i pamiątek oraz wezmą udział w losowaniu voucherów na weekendowy, rodzinny pobyt na Mazurach. Na zwycięzców czekają specjalne nagrody.

Dodatkowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy do znalezienia  na stronie https://przygodaztata.azs.pl/miasta/lodz/.

Planowane konkurencje na trasie gry:

1. wspólne wiosłowanie na ergometrze wioślarskim

2. konkurencja celnościowa rzuty do kosza

3. konkurencja szybkościowa rodzinna sztafeta

4. element integracji wspólne budowanie wieży/zamku z kartonów/skrzynek lub układanie puzzli

5. element twórczy układanie wierszyka z podanymi przez organizatora hasłami

6. konkurencja zagadkowa polegająca na rozwiązaniu zagadki związanej z lokalnym dziedzictwem

7. konkurencja sprawnościowa przejście toru przeszkód

8. konkurencja lekkoatletyczna pchnięcie kulą/piłką lekarską

9. gra w golfa

10. gra niespodzianka do zaliczenia wylosowane zadanie

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akademickiego Związku Sportowego, która realizuje zadanie zlecone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zapisy: https://przygodaztata.azs.pl/zapisy/

Wycieczka do “Gralni”

W dniu 8 czerwca nasi uczniowie – część klasy IVb i VIa wybrała się do “Gralni” razem z p. Zuzanną Mokarską oraz z p.  Aleksandrą Zawadą. Podczas tego pobytu graliśmy w przeróżne gry planszowe, karciane, zręcznościowe. Była to naprawdę dobra zabawa. Było dużo śmiechu, emocji i odrobina rywalizacji. Dzieci pokazały, że świetnie umieją ze sobą spędzać czas oraz potrafią grać według zasad i wzajemnie się wspierać.

Z. Mokarska, A. Zawada

Warsztaty kulinarne

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez mamę Amelki. Dzieci zgodnie z przepisem zaproponowanym przez panią Małgorzatę przygotowały mufinki. Trzecioklasiści samodzielnie odmierzali produkty, ubijali i mieszali potrzebne składniki. Przygotowane ciasto umieścili w foremkach, a te w piekarniku. Po ok 30 minutach mufinki były gotowe. Największą radość sprawiło dzieciom ozdabianie ich. To była wspaniała lekcja ucząca nas działalności kulinarnej, matematyki i współpracy. A mufinki były pyszne i śliczne. Dziękujemy za super zajęcia! Uczniowie 3a z wychowawcą

Bądź Eko Łodzianinem

Z radością informujemy, iż uczniowie klasy 5b Dominik Opas i Krzysztof Klimas zajęli II miejsce w ekologicznym konkursie organizowanym przez fbSerwis “Bądź Eko Łodzianinem” pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Chłopcy nagrali spot reklamowy promujący właściwą segregację śmieci. Uczniowie wraz z Panią A. Pańczyk, która koordynowała konkurs w naszej szkole, odebrali nagrody na oficjalnej gali w Urzędzie Miasta Łodzi. Serdecznie gratulujemy i prosimy brać przykład z chłopców, iż bycie EKO jest mega ważne!