„ Zwierzaki Przymilaki ” Kogo to przyjaciel?

Uczennice klasy VIIA Liliana Kurnatowska i Nikola Mielczarek serdecznie dziękują za zaangażowanie i udział w zabawie „ Zwierzaki Przymilaki ” Kogo to przyjaciel?

Wśród nauczycieli naszej szkoły mamy: 11 właścicieli psów, 8 miłośników kotów oraz 3 posiadaczy innych zwierząt domowych.

Łącznie na wystawie zaprezentowanych zostało 26 uroczych pupili : 11 psów, 11 kotów, 2 chomiki,     1 fretka, 1 królik oraz rybki.

Kolejna zabawa związana ze zwierzętami , tym razem zwierzętami uczniów już niebawem.

Liliana i Nikola 

Szkolna Paczka

Szkolna Paczka to inicjatywa Szlachetnej Paczki, w ramach której placówki edukacyjne przygotowują paczki dla najbardziej potrzebujących. Udział w akcji, to także lekcje dla młodego pokolenia o empatii i otwartości na drugiego człowieka, sprawczości każdego z nas, a także o tym, że dobro to wynik dzielenia.  

 
Od 12 listopada można wybrać rodzinę na stronie www.szlachetnapaczka.pl i przygotować dla niej paczkę. O tym, jak łatwo i szybko można to zrobić w szkołach i przedszkolach, mówi plan 10 kroków na www.szlachetnapaczka.pl/paczka-w-paczce/  

Ambasadorem Szkolnej Paczki jest Przemysław Staroń, polski nauczyciel i wykładowca. W 2018 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku. W materiałach wideo znajdują się jego wypowiedzi 

 
Linki do nagrań w serwisie YouTube:  

Jak zrobić Szlachetną Paczkę w 10 krokach – https://www.youtube.com/watch?v=_TKy35zMliU 

Dlaczego warto robić Szlachetną Paczkę wg Przemysława Staronia https://www.youtube.com/watch?v=q5tBKw5Inx0 

 
Link do strony z szczegółowymi informacjami: www.szlachetnapaczka.pl/paczka-w-paczce/  

Konkurs promujący Fundusze Unijne

W listopadzie uczniowie klasy 8c wykorzystali między innymi aparat fotograficzny pochodzący z wyposażenia Laboratoriów Przyszłości do nagrania filmu na konkurs promujący Fundusze Unijne. Jest to jeden z dwóch nagranych filmów, który bierze udział w konkursie. Zachęcamy do głosowania na te filmy poprzez klikniecie łapki w górę. 

Oto linki:

Sportowe pasje naszych uczniów

Dorotkę Kulik z klasy 8a znają chyba wszyscy uczniowie ale z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Dorota ma wspaniałą pasję. Jest nią taniec. Dorota trnuje od 5 lat w klubie reAKTYWACJA .  Poświęca mu dwa  popołudnia w tygodniu. W soboty nasza uczennica bierze udział w zawodach i turniejach. Jej ulubione taneczne style to: jazz, acrodance, modern jazz. Trzeba być systematycznym, dobrze zorganizowanym i kochać to co się robi aby pogodzić naukę, intensywne treningi i występy.  Ostatnio Dorota wystąpiła we Wrocławiu, gdzie zajęła III miejsce w klasie E, 13 – 16 lat. Gratulacje.

  Może ta sympatyczna tancerka zainspiruje kogoś do szukania swojej sportowej pasji.  Koniecznie obejrzyjcie występ Dorotki.  D. Czarnecka.

Wycieczka klas 4a, 6a, 6b do Łęczycy

23 listopada, mimo niesprzyjającej aury, klasy IVa, Via i VIb udały się na wycieczkę do Tumu i Łęczycy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z jednymi z najciekawszych zabytków naszego województwa. Zwiedzili wspaniałą kolegiatę w Tumie a następnie nieopodal zdobyli średniowieczne grodzisko. Później udali się do Łęczycy. Tam odwiedzili zamek i muzeum, gdzie zobaczyli miedzy innymi kieł mamuta oraz spotkali liczne wcielenia diabła Boruty.

22 listopada klasy 4a, 4b i 8b wyjechały na wycieczkę do Warszawy.

Spacer przez Stare Miasto, tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej, był okazją do przypomnienia sobie przez uczniów historii naszej stolicy. Przy Rynku Starego Miasta – placu, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan i eleganckie restauracje uczestnicy wycieczki zjedli pyszny obiad.

Ale największą atrakcję stanowiła wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mieli okazję obserwować, doświadczać, poszukiwać odpowiedzi na pytania z zakresu bardzo wielu dziedzin naukowych. Uczeniu się w Koperniku sprzyjały różnorodne przestrzenie edukacyjne. Asertywni i kreatywni zdecydowali się na udział w indywidualnych warsztatach pod opieka opiekunów.

Wycieczka szlakiem polskich oddziałów wojskowych.

W dniu 17 listopada, delegacja uczniów klas ósmych wzięła udział w pieszej wycieczce po Łodzi szlakiem polskich oddziałów wojskowych w latach 1914 -1939. Organizatorem i przewodnikiem był Tadeusz Z. Bogalecki, konsultant CRE WŁ w Łodzi. Podczas wycieczki Pan T. Bogalecki opowiadał o ważnych historycznie dla naszego miasta obiektach i miejscach pamięci takich jak: dawne koszary łódzkiego batalionu I Pułku Piechoty Legionów Polskich przy ul 6 sierpnia 86, dawne koszary 28 Pułku Strzelców Kaniowskich przy ul Żeligowskiego, dawna siedziba Dowództwa Okręgu Korpusu nr IV w Łodzi przy ul. Legionów. Odwiedziliśmy kwatery zmarłych i poległych żołnierzy polskich na cmentarzu przy ul. Ogrodowej, zobaczyliśmy tablicę upamiętniającą czterech Polaków poległych 11.11 1918 roku na Placu Wolności.       D. Czarnecka.

Spotkanie 2a z Calineczką

W dniu 9 listopada w ramach comiesięcznych spotkań z lekturą uczniowie klasy 2 a wybrali się w magiczną podróż do krainy baśni H.Ch. Andersena. Po zapoznaniu się z ciekawostkami z życia bajkopisarza, przeprowadziliśmy doświadczenie, które wyjaśniło nam w jaki sposób Calineczka pojawiła się na świecie. Następnie przy użyciu miarki centymetrowej (jednego cala) zrozumieliśmy, dlaczego główna bohaterka ma na imię Calineczka. W kolejnej części lekcji naszym zadaniem było odszukanie, rozpoznanie i nazwanie bohaterów lektury. Postacie sprytnie ukryły się w kartce papieru. Jednak najciekawszym momentem lekcji były pudełka z lektury. Uczniowie nie tylko zaprezentowali swoją kreatywność, ale przede wszystkim musieli wykazać się umiejętnością autoprezentacji. Niespodziankom wyjmowanym z pudełek nie było końca.

Wystawa z okazji Dnia św. Marcina – Martinstag

Martinstag (Dzień św. Marcina) to święto obchodzone 11 listopada w krajach niemieckojęzycznych na pamiątkę św. Marcina, który w powszechnej świadomości zasłynął swoim szczodrym gestem, oddając swój płaszcz przemarzniętemu żebrakowi. W naszej szkole powstała specjalna wystawa z okazji tego święta. Uczniowie klas IV-VIII stworzyli piękne rysunki, malunki, a także makiety, przybliżające legendę o św. Marcinie, jak również nawiązujące do pochodu św. Marcina (Martinszug). Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za wspaniałe prace!