LEKCJA PAMIĘCI ORAZ WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU PATRIOTYCZNEGO ,,ŁÓDZKIE ORLĘTA, SPADKOBIERCY NIEPODLEGŁOŚCI”

W dniu 30.01 uczniowie zaangażowani w realizację projektu edukacji historycznej i patriotycznej uczestniczyli w lekcji pamięci przy Pomniku Ofiar Komunizmu w Łodzi. Wysłuchali przesłania ideowego Pomnika Ofiar Komunizmu, które wygłosił syn legionisty polskiego zamordowanego w Katyniu , skarbnik Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu pan Adam Przepałkowski. Uczniowie uczcili poległych chwilą ciszy oraz oddali hołd Polakom zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD i UB. Zapalili Znicze Pamięci. Następnie wysłuchali wspomnień i relacji więźnia okresu stalinowskiego pana Henryka Obiedzińskiego oraz pani Krystyny Wiatr, córki Mieczysława Zajdlera- byłego legionisty polskiego, uwięzionego za wspieranie II Konspiracji w Łodzi. Spotkanie odbyło się w XII  LO w Łodzi w którym zwiedzili również Salę Pamięci Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego. Później uczniowie udali się na krótką wycieczkę na ul.Pomorską 91 gdzie znajdowała się konspiracyjna wytwórnia materiałów wybuchowych oraz ul.Sterlinga 16/18 gdzie znajdowało się więzienie w latach 1939-1956. W miejscach wyżej wymienionych dzieci zapaliły Znicze Pamięci.