WYCIECZKA PIESZA BAŁUCKIM SZLAKIEM PAMIĘCI I DIALOGU.

W dniu 11 maja grupa uczniów klas ósmych wzięła udział w wycieczce szlakiem żołnierzy Armii ,,Łódź.”

Organizatorem spotkania było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego oraz Oddział Stacja Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Celem spaceru było pogłębienie wiedzy nauczycieli i uczniów o bohaterstwie żołnierzy Armii ,,Łódź” oraz martyrologii Polaków, Żydów i Romów na Bałutach podczas II wojny światowej. Naszym przewodnikiem był dr Tadeusz Z Bogalecki, który przedstawił uczestnikom wiele wydarzeń historycznych przy następujących miejscach pamięci.

1. Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź.
  2. Pomnik, obelisk i Ławka Karskiego w Parku Ocalałych.
  3. Stara Kuźnia na terenie byłego obozu cygańskiego ul. Wojska Polskiego 84.
  4. Obelisk ku czci Promienistych.
  5. Pomnik Pękniętego Serca.
  6. Stacja Radegast.
  7. Obelisk ku czci pomordowanych Żydów przy cmentarzu żydowskim przy ul. Zmiennej.
  8. Cmentarz wojskowy przy ulicy Wojska Polskiego 149.
  9. Teren byłego niemieckiego obozu rasowego przy ul Pankiewicza 73.

Joanna Sojecka , Dorota Czarnecka