SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY “PODRÓŻ W CZASIE” – TRADYCJĄ NASZEJ SZKOŁY. ROK SZKOLNY 2021/2022 – PODRÓŻE PO POLSCE

Zapraszamy uczniów klasy 4-8 do udziału w cyklicznym konkursie historycznym “Podróż w czasie” w tym roku szkolnym “Podróże po Polsce”. Pod uwagę bierzemy 16 unikatowych i niezwykłych miejsc w Polsce znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO lub 26 urokliwych miast i miasteczek w naszym kraju.

Klasy 4-8 wykonują prospekt turystyczny lub przewodnik turystyczny w formacie A4, złożony z dwóch kartek. Obie kartki (czyli cztery strony) powinny być zapełnione ilustracjami i informacjami dotyczącymi wybranego miejsca z listy UNESCO lub 26 miast (miasteczek) z listy podanej poniżej:

Lista UNESCO:

• Stare Miasto w Krakowie,
  • Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni,
  • Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady,
  • Puszcza Białowieska,
  • Stare Miasto w Warszawie,
  • Stare Miasto w Zamościu,
  • Średniowieczny zespół miejski Torunia,
  • Zamek Krzyżacki w Malborku,
  • Manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy,
  • Drewniane kościoły południowej Małopolski,
  • Park Mużakowski,
  • Hala Stulecia we Wrocławiu,
  • Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat,
  • Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi,
  • Kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich.

Lista 26 urokliwych miast i miasteczek w Polsce:

• Północna Polska:

• merytoryczność pracy,
  • estetyka pracy,
  • pomysłowość wykonania,
  • umiejętność przedstawienia wybranego miejsca w taki sposób, aby zachęcić innych do odwiedzenia lub zareklamowania go.

Czas na wykonanie prac do 13 kwietnia (do przerwy świątecznej).

Prace uczniów zostaną wyeksponowane w galerii szkolnej. Oceniane będą przez nauczycielki historii, panie Donatę Michałus i Hannę Majkowską-Pilarz oraz przedstawicieli uczniów klas 5-8.

Jak co roku, przewidziane są nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy okażą się zwycięzcami.  Otrzymają również oceny celujące z historii i punkty z zachowania.