LEKCJA HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE DLA KLASY 8A Z OKAZJI 80. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ. PANEL DYSKUSYJNY- MIĘDZYPOKOLENIOWA KULTURALNA AKTYWIZACJA ŁODZIAN POPRZEZ PANELE DYSKUSYJNE OKM 1940 W ROKU 80. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ- OBSZAR V

Klasa 8A uczestniczyła w zadaniu wpisującym się w “Politykę Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi” oraz “Programu wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi” przeprowadzonym przez Prezesa Stowarzyszenia “Rodzina Policyjna 1939 r.” pana Jarosława Olbrychowskiego. Innowacyjny charakter projektu OKM 1940 polega na inspirowaniu do myślenia o kulturze regionalnej w aspekcie dumy i budowania tożsamości, jednak w sposób przystępny dla młodych pokoleń. Realnym jest nawiązanie współpracy międzypokoleniowej i wzajemne wsparcie pomiędzy różnymi generacjami w obszarze tworzenia i wzmacniania tożsamości. Celem nadrzędnym jest upamiętnianie i ochrona polskiego dziedzictwa w ramach 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Trzy miejsca zbrodni popełnionej na polskiej ludności- Ostaszków, Kalinin, Miednoje- nierozerwalnie łączą się z etosem służby funkcjonariuszy Policji Państwowej. To tam zginęło blisko 8 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, każdy z nich został zgładzony strzałem w tył głowy.
W ramach wspomnianego zadania panel dyskusyjny OKM 1940 został zakończony wypełnieniem przez uczniów anonimowej ankiety pt. “Tożsamość regionalna i kultywowanie historii poprzez wydarzenia kulturalne”. Młodzież otrzymała również pakiet edukacyjny składający się z broszur merytorycznych i tabliczek ze znaczkami OKM 1940 oraz tematyczną prezentację multimedialną.