MAJOWE ŚWIĘTA- RYS HISTORYCZNY I PRACE UCZNIÓW (PROJEKTY POCZTÓWEK OKOLICZNOŚCIOWYCH ORAZ PREZENTACJE MULTIMEDIALNE)


1 Maja- Święto Pracy. Choć zwykle tak nam się kojarzy z PRL-owskim świętem to jednak nim nie jest. Obchodzi się je na całym świecie. Ustanowiono je w 1890r. na pamiątkę manifestacji amerykańskich robotników walczących o 8 godzinny dzień pracy. Dziś nadal się je obchodzi jako święto ludzi pracy.

2 Maja– Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Biało- Czerwona flaga to jeden z symboli naszego kraju łączący nas wszystkich. Uhonorowanie jej specjalnym dniem obowiązuje od 2004 r. 2 Maja obchodzony jest także dzień Polonii i Polaków za Granicą. Bo nasi rodacy na obczyźnie również przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i pomagali krajowi w trudnych momentach.

3 Maja- Święto Konstytucji 3 Maja. Z całej “majówkowej” trójki to święto o najdłuższej historii. Uchwalono je 1919r. , ale obchodzono już w 1792 r. Dla Polaków to dzień dumy. Pokazujemy wtedy przywiązanie do tradycji i symboli narodowych. 3 Maja to również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski- Pierwszy zawierzył Polskę Maryi król Jan Kazimierz, gdy Jasna Góra nie poddała się najazdowi szwedzkiemu w 1655r. Odzyskanie niepodległości również uznano w 1920 r za znak opieki Matki Boskiej nad naszym krajem. “Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj” – to fragment jednej z najpiękniejszych i najbardziej wesołych patriotycznych pieśni “Witaj majowa jutrzenko”. Nie do końca wiadomo jak brzmiała oryginalna wersja, bo w różnych źródłach zachowały się nieco inaczej brzmiące zwrotki. Na pewno wiemy,że pieśń inspirowana była wierszem Rajnolda Suchodolskiego, poety uczestniczącego w powstaniu listopadowym 1831r. Nie wiadomo też kto skomponował melodię- niektórzy historycy uważają, że sam Fryderyk Chopin. Jakiekolwiek by było jej pochodzenie, dodawała nam, Polakom, otuchy w trudnych dla ojczyzny chwilach, a dziś przypomina o uchwalonej w 1971 r Konstytucji 3 Maja- pierwszej takiej ustawie w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych). Powstała w trudnych czasach rozbiorów i przez 123 lata, gdy Polska jako państwo zniknęła z map, dla Polaków Konstytucja 3 Maja była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. I jest nim do dziś!

Zobacz prezentacje:

Klasa 5b

Klasa 5b


Klasa 7a